Płoty – miasto dwóch zamków

Płoty to niewielkie, dość senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim. Rynek, rzeka Rega, zdawałoby się, że miasto jakich wiele. Ale jak wiele innych miast może pochwalić się aż dwoma zamkami? Lokacją w XIII wieku?
To właśnie w 1277 miała miejsce i lokacja miasta, i początki murowanej (z kamienia niżej, wyżej z cegły) czterokondygnacyjnej wieży mieszkalnej otoczonej fosą. To właśnie obecny Stary Zamek. Kilkukrotnie przebudowywany, przede wszystkim w XVI wieku, kiedy został przekształcony w renesansową rezydencję, oraz restaurowany już po II wojnie w latach 1959-67 obecnie zamek pełni funkcję biblioteki. A co zostało ze średniowiecza? Dolne kondygnacje wieży oraz mur obwodowy. No i duch nieszczęśliwie zakochanej Kingi, która rzuciła się na dziedziniec zamkowy na przełomie XIV i XV wieku. Podobno czasem można ją w zamku spotkać – nam się nie udało 🙂
Z Nowym Zamkiem nie wiąże się już żadna historia o duchach – albo do żadnej nie dotarliśmy. A skąd drugi zamek w tej samej miejscowości? Ponoć ród Ostenów po sprzedaży Starego Zamku nie chciał opuszczać tych okolic, więc – na początku XVII wieku – zbudował nową siedzibę. Dopiero później dodano do rezydencji rozległy park, trzeba przyznać piękny. Samego budynku nie zwiedziliśmy – obecnie mieści się tu Szkoła Rolnicza i Internat.

Papowo Biskupie – XIII-wieczny zamek krzyżacki

We wsi, na wzgórzu między dwoma jeziorami – to niejedyny zamek krzyżacki tak położony. Co go wyróżnia? To, że do budowy zamku, rozpoczętej w XIII wieku, użyto prawie wyłącznie kamieni narzutowych oraz niewielkiej ilości cegieł.
Zabudowania zamkowe miały kształt kwadratu o boku około 30m. Nie widać tego obecnie – z zamku zachowały się jedynie fragmenty murów i umocnień, tu i ówdzie widać kawałki sklepień. To piękne, nostalgiczne miejsce. I tylko żal, że zaniedbane.
A skąd nazwa Papowo Biskupie? Stąd, że przez ponad 2 i pół wieku była to własność biskupów chełmińskich.