COVID-19 popsuł nam trochę szyki…

Ale my się nie damy, wkrótce na naszym blogu pojawią się nowe wpisy. Mimo COVIDA udało nam się zobaczyć kilka fajnych miejsc i zapewne podzielimy się z Wami tymi fajnymi miejscami. Prosimy zatem o chwilę cierpliwości. Praca z domu, którą uprawiamy od marca 2020 roku też niestety utrudnia nam trochę sprawę. Czasami trzeba ciut więcej czasu poświęcić na sprawy zawodowe a wtedy, już po pracy, nie chce nam się siadać do komputera. No cóż, musimy jakoś tę niechęć przezwyciężyć. Zapewne nam się to uda ale wymaga od nas trochę pracy. Trzymajcie zatem kciuki za nas i niebawem pojawimy się na blogu z nowościami. Trochę myślimy o zmianie formuły – ale to jeszcze tylko mgliste zarysy. Do przeczytania zatem wkrótce.

Wleń (Lenno) – najstarszy murowany zamek na Śląsku

Dzieje zamku Wleń (Lenno) to ponad 850 lat historii murowanej siedziby obronnej wznoszącej się na górującej nad Wleniem Górze Zamkowej.
Początki obecnego zamku Lenno sięgają, według archeologów, już nawet X wieku, a więc szmat czasu…
Początkowo był to gród otoczony wałem obronnym. W 1155r. w bulli wrocławskiej został wymieniony “Valan” – czyli Wleń – wśród śląskich kasztelanii. Około 1160r Bolesław Wysoki rozpoczął wznoszenie pierwszej murowanej budowli zamkowej, która określana jest jako „dom romański” … Po resztę opisu historycznego zapraszam na stronę oficjalną zamku. Stamtąd pochodzi źródło wszelkiej wiedzy na temat zamku: https://zameklenno.pl/historia/. Zamek bardzo pozytywnie nas zaskoczył: mimo tego, że jest dosyć znacznie zrujnowany czuło się w nim atmosferę czasów minionych. Przewodnik oprowadzający po ruinach był pasjonatem i potrafił wspaniale opowiadać o zamku. Czas spędzony w zamku, mimo deszczu który spłukał nas wszystkich dosyć mocno, był czasem spędzonym w fajnym miejscu i w fajnej atmosferze. Polecamy gorąco odwiedzenie tych malowniczych ruin.